ВУРДИЈАДА У БАБУШНИЦИ

ПОСТЕКОЛОГИЈА

Е, сад ме само још питајте; шта је вурда? Не знам ни сам како да вам то објасним! То је нешто најсличније киселом млеку, а како се постиже њена густина, е, то је тајна! То би знао да вам објасни Неша Травка из Ниша који је био председник жирија на Вурдијади у Бабушници. Елем, вурда се прави само у југоисточној Србији, па је и природно што су се у Бабушници сетили да, већ, годинама одржавају Вурдијаду, као што у Белој Паланци одржавају Баницијаду сваке године уочи Преображења.

И Вурдијада и Баницијада буду, и те како, посећене, дође, бре, „пола Србије“, а долазе гости и из Бугарске. Крка се прасеће печење испод шатри, а певачице креште ли, креште.

Али, да будем поштен, у Бабушницу сам отишао са Дуњом и његовом женом Иром из Белорусије не толико због вурде и печења, већ да упознам Соду! Ко је, сад, па тај?! Сода је, бре, бабушнички боем и легенда! Да ништа није урадио у животу, Сода ће остати упамћен по томе што је био први и једини момак Ане Брнабић, мој бато! Како сад па то?! Тако лепо! Ана Брнабић је родом из Суручева код Бабушнице и сећају се да се, још као девојчица облачила као дечак. И тако све док није упознала Соду у кога се, на први поглед, заљубила. Јер, Сода је и данас згодан, нема шта! А како се и зашто десило да Ана, после Соде, више није имала момка то се само нагађа! Зли бабушнички језици кажу да је Сода, и те како, обдарен у муђуножју, и да је, баш то одучило Ану од мушког рода!

Али, Ана га није заборавила. Када је лане посетила Бабушницу срели су се на улици. И Сода је, онако, полупијан, раширио руке и кренуо да је загрли. Ту су се Анини телохранитељи бацили на њега, али Ана је повикала: „Не, не, пустите га! То је мој Сода!“

Елем, није ми се дало да на Вурдијади у Бабушници упознам Соду. А и сви су се чудили што га нема на Вурдијади. Мора да је претходне ноћи негде тешко заглавио…

Из Бабушнице сам се вратио у суботу необављена посла. Мада је, за мене, посета Бабушници, увек, узбудљива. Увек се сетим да су се ту, од памтивека, склањали богумили бежећи од Немањића. Остало је забележено у народном предању да је Растко Немањић са плаћеничком германском војском побио око десет хиљада богумила и старовераца који су бежали од Сићева до Бежишта и Бабушнице. Спасили су се само они који су се четвороношке, успентрали уз стрме литице на висораван планине Стол. А Бабушнице је остала масовна гробница. Она је и добила име по „бабунима“, мајмунима црвених гузица, а како су Немањићи, поспрдно, називали богумиле који су се упорно држали старе србске вере. Толико о томе.

У понедељак ујутру сам кренуо аутобусом „ПРЕСТО“ за Београд. А аутобус „ПРЕСТО“ не стаје нигде од Беле Паланке до Београда! Добро, прави „пиш паузу“ код Ћуприје. А у Београд сам се упутио, јер ме Симонида позвала на промоцију књиге Оливера Томића „Милић од Мачве, србски барбарогеније“, а која је одржана у Народном музеју и није могао да уђе свако. На промоцију сам отишао са Александром и њеним ћеркама Јеленом и Катарином, а са нама је био и Алекса. У Музеју су уследиле говоранције, али када је Симонида запевала духовну песму на древном скитском језику сав сам се најежио и осетио да је њен отац „луди“ Милић од Мачве ту негде, поред мене.

Када смо се враћали из Народног музеја Александра ме је питала: „Како си се толико зближио са Милићем да је хтео, чак, да му будеш зет?“ Ех, како! Када је Милић осликао цркву на Вождовцу против њега се дигла Црква! У тој хајци предњачио је владика Амфилохије који је, пре тога, био чест гост на вечеринкама код Милића у дворцу на Звездари. И, једном сам га, уочи Обрезања Господњег, мало припит, питао: „Амфилохије, да ли си ти обрезан?!“ Владика се исколачио на мене, а онда се обратио домаћину: „Милићу чујеш ли шта ме пита!?“ Уз смешак, Милић му је рекао: „Па момак те лепо питао!“ Амфилохије је бесан напустио вечеру.

Него на Милићевој сахрани на Новом гробљу, појавио се и Амфилохије иако је на њега бацао дрвеље и камење због „скандалозног“ осликавања вождовачке цркве. И, једва су ме зауставили да га не шчепам за браду и уклоним са Милићевог гроба. А Симонида је и тада на очевом гробу дозивала Милића да је од њеног гласа дрхтало цело Ново гробље…

У уторак сам Јелени одржао први час тениса на теренима поред хотела „Престиж“. А рекет нисам узео у руке од 1991. године када је на Вимблдону, доживотно дисквалификован мој син Вук јер је насрнуо на судију после досуђених дванаест футфолова, (??!!), а што је незабележено у историји светског тениса. Али Срби су често на удару свакојаких иживљавања. Лоптице нам је скупљала мама Александра и показала се као изврсна у том послу.

К.Г. Јунг, мој гуру из Швице само је рекао: „Ево, ја и сада дрхтим од те твоје приче о Милићевој сахрани!“

А моја Црна је дрхтала од беса: „Требало је да обрежеш Амфилохија још на вечери у Милићевом дворцу на Звездари! Требало је то да урадиш за пример данашњим владикама који терају Србе да верују у обрезаног Исуса из Назарета! Иначе, прича о Ани и Соди ми се, баш, свидела!“


Објављено